Jak przygotować się na wycieczkę w góry?

Któż z nas nie lubi wycieczek w góry? Chodzenie po górach ma mnóstwo zalet. Jest to idealny wypoczynek dla osób w każdym wieku, a zdobywanie szczytów daje ogromną satysfakcje. Dodatkowo taka aktywność fizyczna wpływa niezwykle pozytywnie na układ oddechowy czy krwionośny. Zwiększa się wytrzymałość organizmu, spalają się kalorie, a zapierające dech w piersiach widoki, rekompensują ogromny wysiłek. Jak się przygotować na górską wycieczkę by była satysfakcjonująca i bezpieczna?

Przede wszystkim mierz siły na zamiary. Na początek nie wybieraj najwyższego szczytu w okolicy, zacznij od mniejszych górek czy połonin. Sama wędrówka daje mnóstwo satysfakcji i frajdy. Co więcej na każdą wyprawę przygotuj odpowiednią ilość wody i pożywienia. Ważne by zawsze mieć w plecaku coś słodkiego, najlepiej baton energetyczny lub czekoladę. Zastrzyk glukozy szybko postawi Cię na nogi.

Idąc w góry nie zapominaj o odpowiedni przygotowaniu na różne warunki pogodowe. Wybieraj odzież wodoodporną i nieprzepuszczającą wiatru. Ważne by ubrać się warstwowo, a każdy element odzieży był termoaktywny i oddychający. Obecnie wielu polskich producentów jak 4F i Hi Tec posiada specjalistyczne ubrania do górskich wędrówek, co więcej ich ceny są bardzo atrakcyjne. Bardzo ważny jest także odpowiedni dobór obuwia, musi zabezpieczać kostkę przed skręceniem, mieć antypoślizgową podeszwę, być wygodne i w miarę możliwości lekkie.

Odpowiednie przygotowanie do górskiej wędrówki, pozwoli nam cieszyć się pięknem przyrody w bezpieczny sposób. Dzięki odpowiedniemu zaopatrzeniu i odzieży nie straszny nam będzie upał czy też ulewny deszcz.

Dodaj komentarz